5420F-16MW-32P-4XE Extreme Networks 5420F Universal Edge Switch, 48 PoE Ports (16 PoE 90w Multi-rate/32 PoE 30w) (New)
Extreme Networks
SKU:
5420F-16MW-32P-4XE
Condition:
New
Shipping: Shipping Costs are calculated at checkout.
4 people looking at this.
Description
Condition: NEW
Availability: Stock Available | Please Request A Quote For Large Quantities
ExtremeSwitching 5420F Universal Switch - 48 Port - 16 x 100Mb/1Gb/2.5Gb 802.3bt 90 watt PoE ports, 32 x 10/100/1000BASE-T full/half duplex 30 watt PoE ports with 4 x 1/10Gb SFP+ uplink and 2 x Stacking/SFP-DD ports - 1 internal fixed PSU with one unpopulated PSU slot for power redundancy - 1 fixed fan module - includes 1-year ExtremeCloud IQ Pilot subscription (5420F-16MW-32P-4XE)
The 5420 Series consists of 14 models split across 5420M and 5420F families to address a variety of end-user needs and price points. The 5420F models have a fixed power supply and fixed fan(s), a second field-replaceable power supply slot, and 4 x 1/10Gb built-in uplink ports.
Both 5420M and 5420F families include 24 and 48 port 1 Gigabit models, as well as 1/2.5 Gigabit multi-rate models. Both also provide 30/60/90W PoE capabilities making them an ideal wired backend for wireless APs or in support of next gen power Ethernet devices, such as digital signage, pantilt-zoom cameras, smart lighting, or point-of-sale terminals.
Device Type Switch - 48 ports - L3 - managed
Enclosure Type Rack-mountable
Subtype Gigabit Ethernet
Power Over Ethernet (PoE) PoE++
PoE Budget 1862 W
Performance Aggregate bandwidth: 304 Gbps ¦ Frame rate: 226.2 Mpps
Remote Management Protocol CLI
Compliant Standards IEEE 802.1ae, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt
Power AC 100-120/200-240 V
Power Redundancy Optional
Dimensions (WxDxH) 17.4 in x 13 in x 1.7 in