FAP-431F-A Fortinet FortiAP 431F Wireless Access Point, Internal Antenna, Indoor, WiFi 6 (Refurb)
Fortinet
SKU:
FAP-431F-A-RF
Condition:
Refurbished
Shipping: Shipping Costs are calculated at checkout.
Description
Condition: REFURBISHED
Manufacturer Part #: FAP-431F-A
Fortinet FortiAP Wireless Access Point - Indoor Wi-Fi 6 - Tri radio (2x 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 4x4 MIMO and 1x 802.11 a/b/g/n/ac Wave 2, 1x1 MU-MIMO) - Internal antennas (4 dBi for 2.4 GHz, 5 dBi for 5 GHz) - Internal 2.4GHz band BLE - Interface: 1x 100/1000/2500 Base-T RJ45, 1x 10/100/1000 Base-T RJ45, 1x Type A USB and 1x RS-232 RJ45 Serial Port - Standard Mounting Kit for Ceiling, T-Rail, and Wall included - For power order 802.3at PoE injector GPI-130 or AC adapter SP-FAP400-PA-US
These enterprise class 802.11ax indoor APs provide three radios and four spacial streams. These top-of-the-line access points provide OFDMA, a 2.5 Gigabit Ethernet port, plus an additional 1Ā Gbps Ethernet port for PoE diversity. The APs can provide 24/7 scanning across both bands while still providing access on both the 2.4 GHz and 5 GHz bands. The integrated BLE radio can be used for beacons and locationing applications.