Description
Condition: NEW — Brand new, factory-sealed unit.
Manufacturer Part #: MS130-24X-HW
Cisco Meraki MS130-24X 24-Port Multi-Gig PoE+ Switch — 370 W PoE, 10G SFP+ Uplinks, 1U Rack
The Cisco Meraki MS130-24X is a 24-port multi-gigabit PoE+ Layer 2 access switch with 18 × 1G and 6 × 2.5G access ports, 4 × 10G SFP+ uplinks, and 146 Gbps switching capacity. 370 W PoE budget supports the most demanding wireless and IoT deployments. Fixed internal fan and power supply. 1U rack-mountable.
Technical Specifications
| Device Type | Switch — 24-port managed |
| Form Factor | 1U rack-mountable |
| Ports | 18 × 10/100/1000Base-T PoE+ (RJ45) + 6 × 2.5GBase-T PoE+ (RJ45) + 4 × 10GbE SFP+ uplinks |
| Power over Ethernet (PoE) | PoE+ (IEEE 802.3at) |
| PoE Budget | 370 W |
| Switching Capacity | 146 Gbps |
| Management Protocols | SNMP, DHCP, IPv4, IPv6, Syslog |
| Key Features | DHCP snooping, QoS, DHCP relay, 802.1x authentication, cloud managed (Meraki Dashboard), ZTP, non-blocking architecture, remote firmware upgrade |
| Compliant Standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Input Power | AC 100–240 V, 50–60 Hz, 8 A (internal PSU) |
| Dimensions (W×D×H) | 17.32 × 10 × 1.73 in |
| Weight | 9.37 lbs |
Best Used For
Purpose-built for high-density Wi-Fi 6/6E campus deployments needing 2.5G client access and 10G fiber backbone connectivity.