5420M-16MW-32P-4YE Extreme Networks 5420M Universal Edge Switch, 48 PoE Ports (16 PoE 90W Multi-rate/32 PoE 30w) (New)
Extreme Networks
SKU:
5420M-16MW-32P-4YE
Condition:
New
Shipping: Shipping Costs are calculated at checkout.
Description
Condition: NEW
Availability: Stock Available | Please Request A Quote For Large Quantities
The 5420 Series consists of 14 models split across 5420M and 5420F families to address a variety of end-user needs and price points. 5420M models include field-replaceable power supplies (sold separately) and fans, and 4 x 1/10/25Gb built-in uplink ports.
Both 5420M and 5420F families include 24 and 48 port 1 Gigabit models, as well as 1/2.5 Gigabit multi-rate models. Both also provide 30/60/90W PoE capabilities making them an ideal wired backend for wireless APs or in support of next gen power Ethernet devices, such as digital signage, pantilt-zoom cameras, smart lighting, or point-of-sale terminals.
Device Type Switch - 48 ports - L3 - managed
Enclosure Type Rack-mountable
Subtype Gigabit Ethernet
Power Over Ethernet (PoE) PoE++
PoE Budget 2400 W
Performance Aggregate bandwidth: 424 Gbps ¦ Frame rate: 315.5 Mpps
MAC Address Table Size 64K entries
Remote Management Protocol CLI
Features Auto-sensing per device, half duplex mode, full duplex mode, MACsec support
Compliant Standards IEEE 802.1ae, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt
Power Redundancy Optional
Dimensions (WxDxH) 17.4 in x 13 in x 1.7 in