Description
Condition: NEW — Brand new, factory-sealed unit.
Manufacturer Part #: MS130-24P-HW
Cisco Meraki MS130-24P 24-Port PoE+ Gigabit Switch — 370 W PoE, 1U Rack Layer 2 Access Switch
The Cisco Meraki MS130-24P is a 24-port PoE+ Gigabit Layer 2 access switch with 4 × 1G SFP uplinks and 370 W total PoE budget. Fixed internal fan and internal power supply. 1U rack-mountable. Suitable for powering up to 24 PoE+ devices simultaneously including access points, IP phones, and security cameras. Centrally managed through the Meraki cloud dashboard.
Technical Specifications
| Device Type | Switch — 24-port managed |
| Form Factor | 1U rack-mountable |
| Ports | 24 × 10/100/1000Base-T PoE+ (RJ45) + 4 × Gigabit SFP uplinks |
| Power over Ethernet (PoE) | PoE+ (IEEE 802.3at) |
| PoE Budget | 370 W |
| Switching Capacity | 56 Gbps |
| Management Protocols | SNMP, DHCP, IPv4, IPv6, Syslog |
| Key Features | DHCP snooping, QoS, DHCP relay, 802.1x authentication, cloud managed (Meraki Dashboard), ZTP, non-blocking architecture, remote firmware upgrade |
| Compliant Standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Input Power | AC 100–240 V, 50–60 Hz, 8 A (internal PSU) |
| Dimensions (W×D×H) | 17.32 × 10 × 1.73 in |
| Weight | 8.91 lbs |
Best Used For
Ideal for branch and campus wiring closets needing full PoE+ density for wireless APs, VoIP handsets, and IP cameras on all 24 ports.